wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Głośniki / Kolumny » Kolumny Podłogowe » Apertura Edena
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.  

Producenci
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 
Ankieta

Czy podoba Ci się nasz sklep?

 • Tak, bardzo!
 • Średnio na jeża
 • Jest kiepski

Chmura tagów
Waluta
 • Vincent SV-237mk
 • Transparent - Audiofilska Biżuteria
 • Magnat Transplus 1500
 • McIntosh MC2152
Apertura Edena
Darmowa dostawa

Apertura Edena

APERTURA

Dostępność: Dostępny

Koszt wysyłki: od 0,00 zł Dostępne formy wysyłki dla oglądanego produktu:Kurier - 0,00 zł
Odbiór osobisty - 0,00 zł
Transport indywidualny K2audio - 0,00 zł

Stan produktu: Nowy

Gwarancja: 24 miesiące, realizowana przez autoryzowany centralny serwis.

Kolor wykończenia
Cherry
Cherry
Oak + 2 700,00 zł
Oak + 2 700,00 zł
Rosewood + 2 700,00 zł
Rosewood + 2 700,00 zł
Black Piano + 2 700,00 zł
Black Piano + 2 700,00 zł

Cena: 13 650,00 zł

Produkt chwilowo niedostępny w sprzedaży

dodaj do schowka

 • Opis produktu
 • Zastosowanie
 • Recenzje produktu (0)

Apertura Edena

Kolumna podłogowa

Edena to następca modelu Tanagra i najnowsze wcielenie kolumn nawiązujących do tradycji Apertury.

Pochodzenie jest ważne, ale chodzi również o napisanie mitu od nowa w świetle najnowszej techniki. Edena to kompaktowe kolumny podłogowe dwudrożne i dwugłośnikowe.

Obudowa ma charakterystyczny dla Apertury kształt — dwa zaokrąglone boki o różnych długościach i niesymetryczne ścianki przednie.

Panele obudowy składają się z wielu warstw gęstego MDF-u, formowanego ciśnieniowo do grubości od 25 do 44 mm. Materiał struktury kanapkowej w bardzo dużym stopniu sam pochłania tłumione wibracje. Laminat formowany jest wokół ramy składającej się z pięciu wzmocnionych paneli.

Aby zoptymalizować rozchodzenie się zniekształceń pochodzących od struktury konstrukcyjnej, Edena stoi na centralnym kolcu, umieszczonym w środku ciężkości. Cztery pozostałe kolce mają za zadanie jedynie utrzymywać kolumnę w pozycji stabilnej. 

Wszelkie fale stojące są niwelowane dzięki wewnętrznym tłumieniu opartym się na oryginalnych rozwiązaniach i połączeniu różnych materiałów. 

W Edenie użyto 22 cm (8”) przetworników średnioniskotonowych własnego projektu. Membrana „Isotactic Matrix” wykonana jest z nowego typu materiału kompozytowego (tkany polipropylen). Materiał ten cechuje się sztywnością, małą masą i dobrymi właściwościami tłumiącymi, przez co pełni kluczową rolę w całej konstrukcji. Przetworniki napędzane są potężnym układem „Excel”: 134 mm ferryt, długa cewka na odlewie tytanowym oraz miedziany pierścień.

These drive-units benefit of an “Excel” powerful motor: 134 mm ferrite, long voice-coil on titanium former and a copper ring on the pole piece.

Głośnik wysokotonowy pochodzi z nowej generacji tweeterów wstęgowych z warstwową membraną aluminiowo-polimerową, zamiast pofałdowanego aluminium. Połączenie magnesu z metali ziem rzadkich i membrany ważącej zaledwie 18 mg umożliwia osiągnięcie płaskiej charakterystyki nawet powyżej 40 kHz i przyspieszenia niemożliwego do uzyskania ze zwykłą kopułką.

Własnej produkcji filtr eliptyczny o strukturze „DRIM” ma na jednej z gałęzi trzy różne zbocza: 6 dB, 12 dB i 24 dB na oktawę. Przy częstotliwości odcięcia spadek wynosi 6 dB, co pozwala na minimalizację strefy intermodulacyjnej i wyrównanie czasowe. Ścisła optymalizacja fazy umożliwia tworzenie trójwymiarowej sceny stereo.

Edena imponuje swoim naturalnym i sugestywnym brzmieniem. Sygnatura dźwiękowa Apertury to brak podbarwień, pełny i nasycony bas, połączony ze świetną rozdzielczością i przejrzystością. Kolumny Edena można z powodzeniem łączyć ze wzmacniaczami o zaledwie średniej mocy.

Przetworniki
Głośnik wstęgowy nowej generacji.
4,8 cm2 membrana kanapkowa ważąca zaledwie 18 mg.
Potężny magnes neodymowy.

8” głośnik średnioniskotonowy z membraną Isotactic Matrix (tkany kompozyt polipropylenowy). Materiał ten jest jednocześnie sztywny, lekki i ma dobre właściwości tłumiące.
Układ magnetyczny z 13 cm ferrytem i długą cewką nawinietą na tytanowym odlewie.
Ciężki pierścień miedziany na rdzeniu redukuje zniekształcenia.

Obudowa
Wielowarstwowa, od 25 do 44 mm grubości, gęsta struktura MDF-u.
Panele są formowane ciśnieniowo na szkielecie złożonym z pięciu żeber wzmacniających.
Warstwowa struktura obudowy zapobiega powstawaniu podbarwień.

Zwrotnica
Własnej produkcji struktura „DRIM”.
High-endowe komponenty do zastosowań audio: cewki Jantzena nawijane wyżarzonym drutem o przekroju 1,4 mm2, kondensatory polipropylenowe, gniazda połączeniowe z czystej miedzi.
Wewnętrzne okablowanie: własne kable Apertury o wysokiej rozdzielczości.

Inne szczegóły
Aby zoptymalizować rozpraszanie zniekształceń strukturalnych, Edena stoi na centralnym kolcu umieszczonym na osi środka ciężkości. Cztery pozostałe kolce służą jedynie utrzymaniu stabilności.

Specyfikacja techniczna Edena:
 • pasmo przenoszenia: 35-30 000 Hz/ +-3dB
 • czułość: 89dB 
 • impedancja: 8Ω
 • konstrukcja: Bass- Reflex
 • głośnik nisko-średniotonowy: 8" isobaric
 • głośnik wysokotonowy: 3"
 • podział zwrotnicy: 2,1kHz
 • terminale: Pojedyncze przewody
 • wymiary: 248 x 300 x 1110 mm (w x d x h) 
 • waga: 33Kg

✅ Kolumna podłogowa jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest do ustawienia na podłodze i nagłośnienia pomieszczeń powyżej 18m2.
Z uwagi na swoją kubaturę skrzyni, powierzchnię większą od klasycznego monitora podstawkowego, prezentuje znacznie większy zakres basu, co przekłada się na pełniejsze wypełnienie dźwiękiem w zakresie uzupełnienia całego pasma.
Kolumna podłogowa wykonana jest zwykle w konstrukcji otwartej, z portem wentylowania skierowanym do przodu lub tyłu oraz zamknięta, która jest lekarstwem na niedociągnięcia akustyki pomieszczenia. Konstrukcja zamknięta kolumny podłogowej jest niezwykle skomplikowana i tym samym droższa w produkcji, jednak ostatecznie w klasycznym domowym pokoju odsłuchowym może stanowić rozwiązanie szyte na miarę.

✅ Stosowania jest zarówno w profesjonalnych systemach stereo jak i wielokanałowych systemach kina domowego jako głośniki frontowe odgrywające najważniejszą rolę w systemie kinowym.
 

Kolumna głośnikowa podstawą dobrego brzmienia


Obudowy niejednokrotnie wykonane są z takich materiałów jak marmur, szkło lub różnego rodzaju włókna węglowe, jednak są to rozwiązania bardzo kosztowne, nie tylko pod względem wartości materiału, z jakiego wykonana jest obudowa kolumny.


Dobrze skonfigurowany system audio to taki, którego jakość w równym stopniu determinują trzy elementy: kolumny, źródło dźwięku i wzmacniacz. Zwyczajowo została przyjęta reguła podobnych cen. Po 30% wartości przypada na kolumny, wzmacniacz i źródło, 10% to okablowania. Już w tym miejscu musimy obalić ten mit. W takim razie, gdzie leży granica optymalnego podziału kosztów zakupu? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy pamiętać o kilku zaleceniach ogólnych. Bezwzględnie pierwszą i najważniejszą zasadą jest rozpoczęcie budowy sytemu od zakupu kolumn, ponieważ to one, wraz z naszym pomieszczeniem, w największym stopniu wpływają na brzmienie i jakość dźwięku zestawu audio. Kolumny droższe nie muszą być wcale lepsze. Pamiętajmy również, że na każdym etapie poszukiwań kolumn warto robić bezpośrednie porównanie, nie ograniczając się wyłącznie do urządzeń w określonej cenie. I to właśnie na doborze odpowiednich kolumn skupimy się w tym artykule.
 

Budowa i design kolumny głośnikowej


Większość z nas jest wzrokowcami. Duża część producentów wykorzystuje ten fakt przy tworzeniu designu kolumn. Obudowy niejednokrotnie wykonane są z takich materiałów jak marmur, szkło lub różnego rodzaju włókna węglowe, jednak są to rozwiązania bardzo kosztowne, nie tylko pod względem wartości materiału, z jakiego wykonana jest obudowa kolumny, ale przede wszystkim z uwagi na właściwości akustyczne danego materiału. Weźmy na przykład fortepian, kontrabas, skrzypce – dlaczego wykonane są z drewna? Odpowiedź jest oczywista. To właśnie drewno jest najlepszym materiałem do stworzenia idealnego instrumentu. Pamiętajmy, że kolumna głośnikowa nie jest niczym innym jak instrumentem przetwarzającym impuls elektryczny w dźwięk. Oczywiście, gatunek drewna nie jest obojętny dla wartości akustycznej, stąd wielu producentów stosuje jego szlachetne gatunki. Jednak nadal najczęściej wykorzystywanym materiałem jest płyta MDF pokrywana fornirem lub naturalną okleiną. Patrząc na kolumnę, często instynktownie wyobrażamy sobie jej brzmienie. Bierzemy pod uwagę wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest wygląd samego głośnika. W Polsce panuje kult pewnych wybranych marek głośników. Utarła się zasada, że przetworniki proponowane przez jednego ze skandynawskich producentów są „idealne”, a kolumny zbudowane w ich oparciu są wręcz mistrzostwem świata. Ten schemat myślenia jest jednak błędny. Zakłada on, iż najważniejszym elementem, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy satysfakcji z odsłuchu, jest jakość użytych głośników.
To banalne uproszczenie wynika z naszej niewiedzy.

alt
 

Preferencje


Wybierając odpowiednie kolumny głośnikowe, musimy wziąć pod uwagę swoje preferencje muzyczne. Pamiętajmy, że głośniki wysokotonowe wstęgowe oraz miękkie kopułki tekstylne charakteryzują się dosyć miękkim jedwabnym brzmieniem w zakresie wysokich tonów, co zdecydowanie sprzyja gatunkom muzycznym takim jak: muzyka klasyczna, pop i gatunki pochodne od jazzu. Wielu producentów stosuje również kopułki metalowe, których natura jest nieco ostrzejsza, właściwa głównie dla muzyki rockowej oraz tzw. cięższego brzmienia.

 

Historia głośnika

Pierwszym głośnikiem był auxetophon, który został wynaleziony w 1898r. w Londynie przez Horacego Shorta. Głośnik ten miał swój debiut w 1900 r. na Wystawie Paryskiej.
Jego zadaniem było fonograficzne nadanie arii operowej z Wieży Eiffla. Maszyna była poruszana sprężonym powietrzem i podobno słychać ją było w całym Paryżu. Pierwszy dictograph – czyli głośnik elektryczny, prototyp większości dzisiejszych systemów, został skonstruowany w 1906 r., przez Millera Reese’a Hutchinsona i Kelly’ego Tunera. Elektrycznych głośników użyto publicznie po raz pierwszy we wrześniu 1912 r., kiedy firma Bell Telephone Co. we współpracy z Western Electric zainstalowała dwa chłodzone wodą nadajniki głośnikowe, induktor i dziesięć głośników w teatrze Olympic w Chicago. Ich zadaniem było wzmacnianie głosu ze sceny, ale przede wszystkim transmitowały na widownię efekty dźwiękowe spoza niej. Jako element systemu nagłaśniającego głośnik został zastosowany po raz pierwszy na początku 1913 r., kiedy gubernator stanu Oklahoma wygłosił mowę transmitowaną dla 345 osób odległych o 122 mile od miejsca nadawania. Głośnik magnetoelektryczny, który przypomina dzisiejsze modele został opatentowany w 1924 r. przez C.W. Rice’a i E.W. Kellog’a z firmy General Electric. Przełom polegał na wykorzystaniu magnesu, ruchomej cewki i membrany. Pierwsze kolumny, czyli głośniki zamknięte w obudowie opatentowano dopiero w 1958 r.
 

Monitor czy podłogówka


Często borykamy się z problemem wyboru między kolumną podstawkową, a podłogową. Panuje ogólne przekonanie, że do mniejszych pomieszczeń powinniśmy wybierać kolumny podstawkowe ze względu na ich wielkość. Zasada ta może mieć zastosowanie tylko w pomieszczeniach o powierzchni poniżej 10 m2. Nie każda kolumna podłogowa ma większą objętość wewnętrzną od typowych monitorów ze względu na swoją nietypową konstrukcję. Podłogówki czasem posiadają półkę ograniczającą objętość wewnętrzną do kilku litrów. Pamiętajmy, że decydując się na zakup monitorów, decydujemy się również na zakup podstawek, które niejednokrotnie zajmują dużo więcej miejsca niż kolumny podłogowe. Błędem jest postawienie monitorów na półce w regale. Specjalistyczne podstawki są zaprojektowane tak, aby separowały
kolumnę od podłoża, a nie współbrzmiały z nim, jak to ma miejsce w przypadku wspomnianej półki.
 

Bass-reflex


Tor bass-reflexu również nie jest obojętny. Co prawda zdarzają się konstrukcje zamknięte, jednak szkoda, że tak rzadko, bo tego typu kolumna lepiej radzi sobie z kontrolą basu. Większość kolumn jest konstrukcji otwartej, a ich port bass-reflexu skierowany jest do przodu, w podłogę lub do tyłu. W ustawieniu kolumn, zarówno tych pierwszych, jak i drugich, nie należy się specjalnie obawiać przesunięcia ich blisko ściany, jednak wentylowanie z tyłu wymusza minimalną odległość 30 cm od ściany.

alt
 

Akustyka pokoju / pomieszczenia


Akustyka pomieszczenia odgrywa bardzo istotną rolę w odbiorze dźwięku przez słuchacza. W nowoczesnych pomieszczeniach, o dużych, marmurowych, płaskich i szklanych powierzchniach, pozbawionych miękkich wykończeń, tworzą się fale stojące, powodując w ten sposób liczne niepożądane odbicia dźwięku, w szczególności basu, co daje efekt chaosu dźwiękowego. Tego rodzaju właściwości akustyczne nie są najlepszą przesłanką do zakupu sprzętu muzycznego, zwłaszcza takiego z najwyższej półki.
Pamiętajmy jednak, że istnieją sposoby pozwalające dostosować do odsłuchu każde wnętrze. Oprócz rozwiązań specjalistycznych – dobieranych przez fachowców do konkretnego pomieszczenia, można zastosować również sposoby „domowe”. Materiałowe obicia mebli wypoczynkowych, zasłony, książki – to tylko niektóre elementy pochłaniające dźwięki i zapobiegające niepożądanemu rozprzestrzenianiu się fal akustycznych, a tym samym sprzyjające odkrywaniu nowego brzmienia znanych już nam płyt.


Jak słusznie zauważyłeś czynników przy wyborze odpowiedniej kolumny głośnikowej jest wiele. Powierz nam ekspertyzę w tej dziedzinie, skorzystaj z naszego doświadczenia.

Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz swoją opinię produktu, gdyż każdy może być recenzentem, Ty również!

Pozostałe produkty z kategorii
Dali Rubicon 5

Dali Rubicon 5

6 499,00 zł
HECO DIREKT EINKLANG

HECO DIREKT EINKLANG

4 499,00 zł3 499,00 zł
Dali Epicon 8

Dali Epicon 8

29 999,00 zł
Magnat Tempus 77

Magnat Tempus 77

1 499,00 zł1 099,00 zł


altBudujesz system muzyczny?

Szukasz doskonałych kolumn..., wzmacniacza..., odtwarzacza...?
 

Kupuj z głową! Najniższa cena to nie wszystko!

alt

Służymy wiedzą i doświadczeniem, popartym latami praktyk.

U nas otrzymasz fachową ekspertyzę, bez "nabijania w butelkę".
 
alt
Cenimy twój czas i pieniądze.
 
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

 
alt
© K2 Audio 2021 | WARSZAWA - KATOWICE - KRAKÓW | znaki towarowe należą do ich właścicieli
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl